Speciální laboratorní metody

Mražení pohlavních buněk

Vitrifikace

Vitrifikace je technika mražení reprodukčních buněk, při které dochází ke skokovému ochlazení buněk na teplotu – 196°C v několika sekundách. Při vitrifikaci se používají kryoprotektivní látky, které chrání buňky před poškozením mrazem.

Úspěšnost rozmrazení buněk po vitrifikaci je 95%.

Co lze mrazit metodou vitrifikace?

Tento způsob velmi rychlého mražení nám umožňuje mrazit vajíčka a také embrya. Buňky jsou tak díky této metodě uchovány pro budoucí použití.

Pro koho je vhodné mražení pohlavních buněk?

Nejčastěji jsou touto metodou mražena embrya, která vzniknou v rámci IVF cyklu a nejsou ihned použita. V současnost se klade stále větší důraz na snížení počtu embryí pro embryotransfer a díky zamražení zbylých embryí se klientům zvyšuje šance na úspěch v rámci jedné stimulace. Vitrifikovaná embrya jsou tak pro klienty uchována pro případné budoucí cykly na naší klinice.
Dále je možné mražení ženských pohlavních buněk v rámci Social freezingu. K tomuto mražení se lidé často rozhodují ze zdravotních důvodů nebo proto, že chtějí založit rodinu v pozdějším věku.

Kryokonzervace

Během kryokonzervace dochází ke zmrazení buněk rychlostí přibližně
0,3 °C za minutu. Tímto způsobem lze uchovat spermie ve zmraženém stavu při teplotách dosahujících až -196 °C pro pozdější použití.