Speciální laboratorní metody

GENNET test endometriální receptivity

GERT – GENNET Endometrial Receptivity test (test receptivity děložní sliznice) pomáhá určit přesné období menstruačního cyklu, kdy je sliznice dělohy správně vnímavá pro uhnízdění embrya, tzv. implantační okno.

GERT stanoví ideální čas pro embryotransfer.

Čas přenosu je klíčový pro úspěšné uhnízdění embrya

Základním předpokladem zdárného embryotransferu je úspěšné uchycení embrya do děložní sliznice (endometria). Klíčovým faktorem úspěšné implantace je nejen kvalita embrya, ale i čas embryotransferu.
Většinu menstruačního cyklu je děložní sliznice vůči embryu netečná (neumožňuje uhnízdění embrya). Zhruba 6. – 10. den po ovulaci se endometrium stává ideálně receptivním a během těchto 4 až 5 dnů nastává období tzv. implantačního okna – čas, kdy je endometrium nejvnímavější pro přenos embrya.

Běžné ultrazvukové vyšetření umožňuje děložní sliznici zhodnotit pouze na základě její výšky a struktury, pomocí GERT lze nahlédnout na děložní sliznici na molekulární úrovni a přesně stanovit implantační okno.
Studie prokázaly, že téměř u třetiny žen je implantační okno endometria oproti průměru v populaci posunuto. GERT tak může významně zvýšit efektivitu léčby metodami asistované reprodukce.

 

Pro koho je test určen

Implantační selhání způsobují různé faktory, nedostatečná receptivita endometria v době embryotransferu je právě jedním z nich. Proto GERT doporučujeme ženám při opakovaných selháních implantace embrya.

 

 

 

 

Jak vyšetření probíhá

 • Odběr vzorku
  Vyšetření se provádí ambulantně bez nutnosti anestezie. Lékař odebere pacientce malý kousek tkáně z děložní sliznice, a to optimálně v cyklu předcházejícím cyklu, kdy je plánován přenos embrya do dělohy. Přes děložní čípek lékař zavede tenký katetr a odebere vzorek. Zákrok trvá 10 – 15 minut.
 • Analýza vzorku
  Odebraná tkáň je následně podrobena molekulárně genetickému vyšetření. Výsledky vyšetření jsou porovnány s predikčním modelem, který identifikuje, v jaké fázi receptivity se endometrium v době provedení odběru děložní sliznice nacházelo.
 • Výsledky testu a následná doporučení
  Vyšetřením zjistíme, kdy je děložní sliznice vůči embryu správně receptivní.
  Na základě výsledků je pacientce doporučen optimální čas (den a hodina)
  personalizovaného embryotransferu.