Social freezing
Social freezing neboli zachování fertility je revoluční metoda, která umožňuje kontrolu a flexibilitu nad časem plánování rodičovství. Jedná se o preventivní zamrazení vlastních vajíček či spermií pro budoucí použití.
Co je social freezing?
Co je social freezing?
- Social freezing je technika mrazení pohlavních buněk, která umožňuje jejich bezpečné uchování po mnoho let až desetiletí.
- Metoda tak umožňuje počít dítě i ve vyšším věku, kdy může být přirozené početí už problematické.
- Social freezing je skvělou možností pro ty, kteří z nejrůznějších důvodů odkládají rodičovství do pozdějšího věku.
- Často tuto metodu využívají ženy a muži, kteří nemají partnera, s kterým by mohli založit rodinu, nebo chtějí upřednostnit kariéru či cestování a rodičovství odkládají na pozdější věk.
- Uchování plodnosti metodou vitrifikace se používá i z lékařských důvodů, kdy je fertilita ohrožena v důsledku zdravotního stavu nebo onemocnění (např. onkologická léčba).
S přibývajícím věkem množství a kvalita pohlavních buněk klesá. Přičemž u žen hraje věk v otázce plodnosti naprosto zásadní roli. Plánování rodičovství na pozdější věk může znamenat problémy s početím.
Metoda social freezingu je tak skvělou příležitostí pro všechny, kteří rodičovství odkládají z osobních důvodů – dávají přednost kariéře, vzdělávání, cestování, nemají pro založení rodiny vhodného partnera.
Mrazení vlastních pohlavních buněk se ale využívá i v lékařsky indikovaných případech, např. před odstraněním vaječníků nebo před onkologickou léčbou, která může mít na kvalitu a množství pohlavních buněk negativní vliv.
Tato technologie poskytuje jednotlivcům reprodukční, sociální a profesní autonomii a umožňuje plánování založení rodiny podle jejich preferencí a životních okolností.
Proč se social freezing dělá?
Proč se social freezing dělá?
Mnoho lidí se rozhodne zmrazit svá vajíčka nebo spermie ze zdravotních důvodů. Social freezing je skvělou
volbou i pro ty, kteří si přejí z nejrůznějších důvodů odložit rodičovství na pozdější čas. Zmrazení pohlavních buněk je tak pro ně pojistkou do budoucna, kdy bude jejich plodnost přirozeně nižší.
Důvody pro social freezing mohou být následující:
- Věk: S přibývajícím věkem plodnost přirozeně klesá. Pokud rodičovství odkládáte, doporučujeme zvážit možnost zmrazení vlastních pohlavních buněk. Svou plodnost tak uchováte na úrovni, na jaké byla v momentě zmrazení buněk. Mezi časté důvody pro odkládání rodičovství patří vzdělávání, kariéra, hledání vhodného partnera nebo prostě skutečnost, že se na tento krok lidé ještě necítí připraveni.
- Rakovina: Chemoterapie, radioterapie či chirurgický zákrok v případě nádorového onemocnění mohou negativně ovlivnit plodnost.
- Autoimunitní onemocnění: Nemoci jako lupus a revmatoidní artritida a jejich léčba mohou způsobit problémy s plodností.
- Zdravotní stavy v oblasti reprodukce: Endometrióza a děložní myomy mohou být příčinnou neplodnosti.
Kontaktujte nás
Zamrazení vajíček
Zamrazení vajíček
Plodnost ženy je závislá na její ovariální rezervě (množství vajíček ve vaječnících), která s věkem přirozeně klesá. Žena je nejplodnější kolem 25. roku života, ve 30 letech plodnost začíná klesat a po 35. roce se šance na těhotenství zásadně snižuje. Nejen že významně klesá množství oocytů, ale především jejich kvalita. Ve věku 40 let otěhotní přirozenou cestou každý měsíc, kdy se o to snaží, jen asi 5 % žen. Přibližně 70 % těchto žen těhotenství nedosáhne. Zhruba u 10 % žen dochází ke ztrátě plodnosti vlivem předčasného ovariálního selhání už před 35. rokem.
Důvodem, proč plodnost s věkem klesá, je to, že se s věkem mění poměr dobrých a špatných vajíček. Ve 30 letech žena potřebuje k otěhotnění a narození dítěte průměrně 6 vajíček. Ve věku 43 let toto číslo ale vzroste až na 18 vajíček. To je logika fungování IVF, kdy se díky získání většího počtu vajíček zvyšuje šance na vytvoření zdravého embrya.
Z těchto statistik vyplývá, že ve věku, kdy žena potřebuje k otěhotnění nejvíce vajíček, jich její vaječníky produkují nejméně. To je důvod, proč úspěšnost IVF s věkem výrazně klesá. Díky metodě social freezingu ale můžete využít svá třicetiletá vajíčka třeba ve věku 40 let. Vaše šance na miminko jsou tak ve 40 letech stejné jako ve věku, kdy byla vajíčka zmrazena.
Zamrazení vajíček doporučujeme ideálně do věku 35 let. V případě, že je žena zdravá, samozřejmě může otěhotnět i přirozenou cestou a zamrazená vajíčka nemusí nikdy použít. Vitrifikované oocyty slouží jen jako „pojistka“ plodnosti do budoucna.
Pokud žena o zmrazení vajíček uvažuje, doporučujeme vše zkonzultovat s IVF specialistou. Lékař vysvětlí celý postup social freezingu a šance na úspěšnou vitrifikaci v závislosti na věku pacientky, s přihlédnutím k výsledkům testů, které v rámci procesu social freezingu žena podstoupí.
Díky zkušeným odborníkům a nejmodernějšímu vybavení dosahujeme v GENNET vysoké míry úspěšnosti vitrifikace oocytů - zamrazení přežije zhruba 95 % vajíček.
Pro koho je zmrazení vajíček vhodné?
Pro koho je zmrazení vajíček vhodné?
Zamrazení vajíček doporučujeme ženám:
- které z různých důvodů mateřství odkládají,
- které čeká onkologická léčba,
- kterým budou ze zdravotních důvodů odstraněny vaječníky,
- které podstupují IVF léčbu a chtějí se pojistit pro případ neočekávané absence partnerových spermií.
Kontaktujte nás
Proces zamrazení vajíček krok za krokem?
1. Rezervace termínu úvodní konzultace
Rezervujte si termín úvodní konzultace s naším IVF specialistou. Doporučení k vyšetření nepotřebujete, stačí se objednat.
Konzultaci můžete absolvovat osobně na jedné z našich klinik v Praze a Liberci.
2. Konzultace s IVF lékařem
Během úvodní konzultace s naším zkušeným IVF lékařem proberete vaši zdravotní anamnézu, a to především ve vztahu k vašemu reprodukčnímu zdraví.
Lékař může provést základní gynekologické vyšetření. Na základě těchto informací následně stanoví možný postup léčby.
3. Potřebná vyšetření
Pro správné nastavení individuálního stimulačního protokolu potřebuje lékař znát výsledky těchto vyšetření:
- Anamnézu ženy
- Gynekologické vyšetření, vaginální ultrazvuk
- Hormonální profil, vč. AMH
- TSH, PRL
- Sexuálně přenosné nemoci
Na základě všech výsledků sestaví IVF specialista pacientce personalizovaný stimulační protokol.
4. Hormonální stimulace
- Hormonální stimulaci pacientka zahajuje zpravidla v prvních dnech nového cyklu (s příchodem menstruace).
- Vaječníky jsou stimulovány kombinací hormonů, které si žena sama aplikuje podle stimulačního protokolu, ve kterém je určena přesná dávka léků i čas aplikace.
- Stimulační léky obsahují folikuly stimulující hormon (FSH), event. luteinizační hormon (LH).
- Efekt stimulace je následně monitorován ultrazvukovým vyšetřením. Většinou jsou v rámci jednoho cyklu hormonální stimulace potřeba 2 ultrazvukové kontroly.
- Smyslem hormonální stimulace je vytvoření optimálního počtu folikulů, z nichž jsou získána vajíčka pro následnou vitrifikaci.
- Po dosažení požadované velikosti folikulů si pacientka aplikuje závěrečnou injekci, která předchází následnému odběru vajíček.
5. Odběr vajíček
Přibližně po 14 dnech hormonální stimulace mají folikuly optimální velikost k odběru.
- Odběr vajíček pacientka podstupuje v analgosedaci či celkové narkóze. Zákrok je tak bezbolestný a trvá 10–15 minut.
- Výkon se provádí pod ultrazvukovou kontrolou pomocí speciální tenké jehly, kterou lékař zavede přes poševní klenbu k vaječníkům.
- Během krátkého zákroku je z vaječníků odsáta folikulární tekutina obsahující vajíčka (oocyty).
- V laboratoři následně embryolog pod mikroskopem zhodnotí zralost a kvalitu odebraných vajíček.
- Zhruba dvě hodiny po zákroku opouští pacientka kliniku v doprovodu dospělé osoby.
6. Zamrazení vajíček
Následně jsou vajíčka zamrazena nejmodernější a nejšetrnější metodou mražení – vitrifikací.
Vitrifikace je technika mražení reprodukčních buněk (vajíčka, spermie) a embryí, při které dochází ke skokovému ochlazení buněk na teplotu –196 °C v několika sekundách. Při vitrifikaci se používají kryoprotektivní látky, které chrání buňky před poškozením mrazem. Oocyty následně uskladníme v našem kryoskladu.
Úspěšnost rozmrazení buněk po vitrifikaci je v GENNET 95 %.
Zamrazení spermií
Zamrazení spermií
Nechat si zamrazit sperma je možné v jakémkoliv věku, avšak počet spermií a jejich kvalita s rostoucím věkem klesá. Kvalita spermatu je ovlivněna také prostředím, v kterém muž žije, a jeho životním stylem.
- Zamrazené spermie lze uchovat po dobu až 20 let při zachování jejich kvality
- Zamrazení přežije zhruba 80 % spermií.
Pro koho je zamrazení spermií vhodné?
Pro koho je zamrazení spermií vhodné?
Zamrazení spermií je vhodné pro muže, kteří:
- tráví čas v prostředí se zvýšeným obsahem škodlivých látek,
- provozují rizikové sporty nebo povolání,
- odkládají otcovství z kariérních nebo osobních důvodů,
- plánují podstoupit vasektomii a chtějí mít záložní plán pro případ, že by si své plány rozmysleli,
- podstupují léčbu rakoviny,
- žijí nezdravým životním stylem, kouří, tráví většinu času u počítače,
- podstupují jakoukoli léčbu, která by mohla ovlivnit kvalitu a bezpečnost jejich spermatu,
- podstupují léčbu změny pohlaví.
Kontaktujte nás
Jak probíhá zamrazení spermií?
1. Rezervace termínu úvodní konzultace
Rezervujte si termín úvodní konzultace s naším IVF specialistou. Doporučení k vyšetření nepotřebujete, stačí se objednat. Konzultaci můžete absolvovat osobně na jedné z našich klinik v Praze a Liberci.
2. Konzultace s IVF lékařem
V rámci konzultace odebereme krev a moč, abychom mohli provést zákonem stanovené laboratorní testy na výskyt infekčních onemocnění.
Pokud je vše v pořádku, objednáme vás na odběr spermatu.
3. Odběr spermatu
Odběr se zpravidla provádí masturbací v jedné z našich intimních odběrových místností s dostatkem soukromí. V některých případech lze odběr provést doma, avšak je nezbytné tento vzorek dopravit na kliniku nejpozději do hodiny od odběru. Přepravované sperma musí být po celou dobu uchováno při tělesné teplotě a v temnu. V případě vážných zdravotních překážek je vzorek spermatu odebírán mikrochirurgickou metodou TESE.
4. Vyšetření spermiogramu
Toto vyšetření je prováděno v naší embryologické laboratoři a posuzuje objem ejakulátu, počet spermií, jejich pohyblivost a morfologii. Hodnoty spermiogramu se v čase mění, proto je možné, že bude zapotřebí odběr a vyšetření spermiogramu opakovat, abychom získali dostatek kvalitních spermií k zamrazení.
5. Zamrazení spermií
Odebrané spermie následně zamrazíme nejmodernější a nejšetrnější metodou mražení – vitrifikací.
Vitrifikace je technika mražení reprodukčních buněk (vajíčka, spermie) a embryí, při které dochází ke skokovému ochlazení buněk na teplotu – 196 °C v několika sekundách. Při vitrifikaci se používají kryoprotektivní látky, které chrání buňky před poškozením mrazem. Spermie se poté uchovávají v nádržích s tekutým dusíkem při teplotě přibližně -195 °C.
Kolik stojí social freezing?
O každého pacienta pečujeme v GENNET individuálně, a proto je konečná cena za zamrazení pohlavních buněk určena mnoha faktory a u každého pacienta se liší. V případech zamrazení pohlavních buněk pro zachování fertility z důvodu onkologické léčby přispívá na social freezing zdravotní pojišťovna.
CENA ZAHRNUJE:
- Konzultaci během léčebného cyklu
- Testy HIV, hepatitida B, hepatitida C a syfilis
- Odběr vajíček a celkovou anestezii
- Zamrazení vajíček vitrifikací (max. 6 vajíček)
- Uchování vajíček po dobu 1 roku
CENA NEZAHRNUJE:
- Každá další 1 straw (max. 3 vajíčka) – 1 000 Kč
- Stimulační léky
CENA ZAHRNUJE:
- Konzultaci během léčebného cyklu
- Testy HIV, hepatitida B, hepatitida C a syfilis
- Vyšetření spermiogramu
- Zamrazení spermií
- Uchování spermií po dobu 1 roku