Asistovaná reprodukce

In vitro fertilizace (IVF)

Léčba IVF jinak také nazývaná mimotělní oplodnění patří mezi nejefektivnější metody léčby poruch plodnosti. Principem této léčby je odebrání zralých vajíček, ke kterým jsou v laboratorních podmínkách přidány spermie. Ty pak mohou k vajíčku proniknout přirozenou cestou, oplodněná vajíčka jsou následně vložena zpět do ženské dělohy.

V prvním IVF cyklu otěhotní 39 – 57% žen v závislosti na jejich věku. U žen starších 40 let úspěšnost otěhotnění touto metodou klesá až k 28% v rámci jednoho IVF cyklu.

Díky IVF léčby mají dnes tisíce párů po celém světě své vysněné dítě, které by bez pomoci lékařů mít nemohli.

Pro koho je tato léčba vhodná?

  • Pro páry, kde žena trpí neprůchodností vejcovodů, zánětlivými srůsty v oblasti pánve nebo endometriózou
  • Pro páry, kde žena nemá dostatečné množství vajíček
  • Pro páry s imunologickými příčinami neplodnosti
  • Pro páry, kdy muž má zhoršené hodnoty spermiogramu
  • Pro páry, kdy bylo nutné k získání spermií muže použít mikrochirurgickou metodu TESE
  • Pro páry, kde se vyskytuje jiná příčina neplodnosti dle indikace lékaře

V čem spočívá metoda IVF?

Základním principem IVF léčby je hormonální stimulace ženských vaječníků k vytvoření optimálního počtu váčků zvaných folikuly, z nichž jsou získána vajíčka. Takto odebraná vajíčka jsou následně v embryologické laboratoři oplodněna spermiemi partnera. K oplodnění vajíček je možné použít čerstvé spermie, tudíž je partner musí odevzdat ještě před odběrem vajíček ženy, nebo spermie zmražené. Přibližně třetí den (v případě prodloužené kultivace 4. – 5. den) po odběru vajíček jsou vhodná embrya transferována do dělohy ženy.

In vitro fertilizace (IVF)
rezervace termínu,
úvodní konzultace

Vyberte si termín úvodní konzultace s naším lékařem.

konzultace
s IVF lékařem

V rámci konzultace proberete Vaši anamnézu a bude Vám doporučen další postup a léčba.

potřebná
vyšetření

Pro úspěšnou léčbu je někdy nutné doplnit potřebná vyšetření.

hormonální
stimulace

Smyslem stimulace je vytvoření optimálního počtu folikulů, z nichž jsou získána vajíčka. Vaječníky jsou stimulovány kombinací hormonů, které si žena aplikuje v pravidelných intervalech. Efekt stimulace je monitorován ultrazvukovým vyšetřením. Po dosažení požadované velikosti folikulů je závěrečnou hormonální injekcí časován odběr vajíček.

odběr vajíček
a oplodnění

Odběr vajíček neboli OPU se prování v analgosedaci či celkové narkóze a trvá zhruba 10 – 15 minut. Ve stejný den je nutné, aby partner odevzdal sperma pro oplodnění vajíček. V některých případech lze také použít zamraženou dávku spermií. Oplodněná vajíčka se budou následně po dobu 1 – 5 dní kultivovat.

transfer
embrya

V průběhu kultivace se vyselektují embrya vhodná k transferu. Jsou to ta, která se správně vyvinula a mají tak nejvyšší pravděpodobnost, že se zahnízdí v děloze a dále se budou vyvíjet. Pokud vznikne více vhodných embryí, je možné jejich zamražení pro případné budoucí cykly. Transfer embrya do dělohy probíhá při celkovém vědomí a zhruba po 15 minutách můžete opustit kliniku.

těhotenský
test

Nejdříve za 14 dní po embryo transferu je možné provést těhotenský test, avšak vždy z krve. Tento je na 100% spolehlivý.

potvrzení
těhotenství

Zhruba za 2 – 3 týdny od pozitivního výsledku těhotenského testu je těhotenství potvrzováno ultrazvukovým vyšetřením.

Často kladené otázky

  •  Co všechno bych měla vědět o OPU tedy odběru vajíček?

    OPU spočívá v odsátí folikulární tekutiny, do které jsou uvolněna vajíčka. Provádí se pomocí speciální jehly přes klenbu poševní za kontroly ultrazvukem. OPU se provádí v ranních hodinách a je nezbytné, aby žena byla nalačno (od půlnoci nejíst a nepít).

     

  •  Co všechno bych měla vědět o embryotransferu?

    Embryotransfer je jednou z nejdůležitějších částí celé IVF léčby. Spočívá v zavedení embrya katetrem přes hrdlo děložní opět za kontroly ultrazvukem do dutiny děložní. Při tomto zákroku se ultrazvuková kontrola provádí přes stěnu břišní, proto je vhodné, aby byl naplněný močový měchýř, protože jen tak je dobře viditelný průnik katetru s embryem do dělohy. Průběh celého výkonu je možné sledovat na obrazovce na operačním sále.

     

  •  Může mě na embryotransfer doprovodit partner až na sál?

    Ano, partner v tomto případě může být přítomen po celou dobu zákroku přímo na sále. V případě odběru vajíček to není možné.

     

  •  Kolik embryí doporučujete k transferu?

    Na klinikách GENNET doporučujeme přenos pouze jednoho embrya pro snížení rizika vícečetného těhotenství.

     

  •  Jak dlouho trvá odběr vajíček a jak dlouho budu muset zůstat na klinice?

    Samotný zákrok probíhá v celkové anestézii. Jeho délka je individuální ale obvykle trvá zhruba 10 - 15 minut. Zhruba dvě hodiny po zákroku můžete s doprovodem opustit kliniku.

     

  •  Co se děje se vzniklými embryi, která nejsou hned transferována?

    Nadpočetná embrya, která se správně vyvinula, je možné zamrazit metodou vitrifikace a uchovat je tak pro případné budoucí cykly.