Imunologie

Vyšetření párů s poruchou plodnosti

Naší snahou je „dávat věci dohromady“. Páry, které mají za sebou dlouholeté martyrium, kdy se snaží o vytouženého potomka, prošly řadou vyšetření. Často se ale nepodařilo poskládat informace dohromady (vyšetření byla provedena na mnoha pracovištích nezávisle na sobě) a najít důvod neúspěchu. Často se léčila jen partnerka a muž „normospermik“, byl automaticky považován za zdravého. Tím, že se všechna vyšetření provádí v jedné laboratoři a zpravidla pár přichází společně, máme ucelený přehled, a je tedy větší šance, že nějaký důvod objevíme. Pokud pár již prodělal imunologická vyšetření na jiném pracovišti (včetně alergologie), je vhodné přinést zprávy gynekologovi a nechat je naskenovat do informačního systému.

Vyšetření imunitního systému obou partnerů by mělo být součástí péče o páry s poruchami plodnosti. Předpokládá se, že přibližně 10 % všech sterilit má imunologickou příčinu. K poruchám může docházet jak v tzv. humorální (protilátkové), tak v buněčné imunitě. Na plodnost páru mají vliv onemocnění jako celiakie, porucha činnosti štítné žlázy, fosfolipidový syndrom, prodělaná chronická zánětlivá onemocnění apod. Tato onemocnění mohou probíhat skrytě, bez zjevných obtíží. Ale nastartují zánětlivou reakci v organismu, a tak naruší rovnováhu imunitních mechanismů. Těhotenství potřebuje navození tzv. imunologické tolerance, zánět mu škodí. Důsledkem je, že se ženám nedaří otěhotnět a muži zase netvoří spermie v dostatečném množství a kvalitě.

Cílem imunologického vyšetření je diagnostikovat příčinu nerovnováhy, tu následně vhodně léčit a obnovit. Bez dostatečně dlouhé a cílené imunologické léčby dochází k opakovaným selháním IVF léčby, partneři se dostávají do stresu a jejich zdravotní stav se nadále zhoršuje.

Kdy se vyšetření provádí?

Imunologické vyšetření je vhodné:

  • pro páry, kterým se nepodařilo dosáhnout těhotenství po roce pravidelného nechráněného pohlavního styku a u nichž jiné možné příčiny sterility byly vyloučeny,
  • pro ženy po dvou prvotrimestrálních nebo jednom druhotrimestrálním potratu,
  • pro páry po dvou neúspěšných cyklech IVF,
  • pro páry, které již mají diagnostikované onemocnění související s poruchou imunity (např. autoimunitní onemocnění, onkologické onemocnění apod.).

Jaká imunologická vyšetření pro neplodné páry jsou nabízena v imunologické laboratoři GENNET?

Panely vyšetření jsou vytvořeny tak, aby splňovaly požadavky Sekce reprodukční imunologie České společnosti klinické imunologie a alergologie.

Soubory vyšetření jsou rozděleny na základní panel, který obsahuje základní screeningová vyšetření, a kompletní panel, který obsahuje detailní analýzu řady parametrů včetně funkčních testů buněk. Lékař dle typu onemocnění doporučí vhodnou sadu testů. Pokud zjistíme pozitivitu u základního panelu, doporučujeme doplnit příslušnou skupinu vyšetření. Kromě těchto tzv. „reprodukčních balíčků“ nabízí imunologická laboratoř např. i kompletní alergologické vyšetření.