Rozhovor s novou Vedoucí lékařkou MUDr. Monikou Polákovou
Kliniky GENNET se od roku 1996 specializují na komplexní péči v oboru lékařské genetiky, prenatální péče a léčbu poruchy neplodnosti.
Mezi hlavní cíle společného úsilí řadíme možnost pomáhat párům počít zdravé dítě. Snažíme se přistupovat k případům individuálně, diskrétně a především lidsky, jelikož jsme si vědomi, že se jedná o citlivé téma a snažíme se Vám spolu s naším odborným personálem zpříjemnit a usnadnit návštěvu našich klinik.
Kromě špičkového technologického zázemí máme ve svých řadách lékaře asistované reprodukce, kteří mají v oboru mnoholetou praxi a zkušenosti z výzkumu u nás i v zahraničí.
Pro tento rok navíc naše pobočka na Praze 1 - GENNET Archa posílila svůj tým o novou Vedoucí lékařku IVF – MUDr. Moniku Polákovou, která má více než 20 let zkušeností v oboru reprodukční medicíny.
Paní doktorky jsme se zeptali na několik otázek a vy se s ní můžete v našem centru potkat, či se k ní objednat, již od ledna.
- Co Vás k oboru asistované reprodukce přivedlo?
To již bylo velmi dávno, když jsem pracovala na Gynekologicko-porodnické klinice Fakultní nemocnice Motol. Kolegyně, která pracovala tehdy v tzv. antisterilní poradně, mi nabídla, abych provedla nitroděložní inseminaci. Připadala jsem si u toho jako „Bůh stvořitel“. Určitě to tenkrát dopadlo dobře.
- Co považujete ve své kariéře za největší úspěch?
Takto jsem o tom zatím nepřemýšlela – to vypadá, jako by již byl konec…Dalo by se vlastně říci, že můj největší úspěch jsou moje 2 krásné děti, jelikož to také nebylo jednoduché.
Za svůj největší úspěch bych ale asi považovala to, že jsem si to ještě nenechala „zkazit“ různými marketingovými a finančními tlaky, kterými je náš obor ohrožen.
- Kolik párů má dnes problémy s početím?
Udává se jedna pětina, ale v současné době tento poměr bude asi o něco vyšší. Na vině je odkládání těhotenství do vyššího věku – tedy nemohou otěhotnět ženy, které by v mladším věku neměly s otěhotněním žádné obtíže. Také začaly navštěvovat naše kliniky takové páry, které by z důvodu věku či vážného chronického onemocnění dříve o těhotenství ani neuvažovaly. Takové páry se dříve do statistik ani nedostaly.
- Jaké jsou nejčastější příčiny neplodnosti?
Spektrum příčin neplodnosti se posunulo od klasických příčin, jako jsou neprůchodné vejcovody k již zmiňovanému problému vyššího věku pacientek. Tedy příčina, která do faktorů příčin neplodnosti starých gynekologů moc nezapadá, a to tzv. snížená zásoba a kvalita vajíček ve vaječníku.
- Jaký má asistovaná reprodukce vývoj? Existují v tomto oboru nějaké novinky?
Pokud máme na mysli samotné IVF, řekla bych, že všechen vývoj směřuje k tomu, abychom vajíčku a poté embryu vytvořili takové podmínky během celého procesu, aby došlo k těhotenství. Celé týmy bádají na vylepšení vlastní kvality vajíčka, ale na tento „elixír mládí“ si budeme muset asi nějakou dobu počkat.
- Čeho byste chtěla v oboru asistované reprodukce dosáhnout?
Ráda bych zhodnotila své vědomosti nejen k úspěšnému léčení svých pacientů, ale již je předávala dál. Mým ideálem je pracovat s týmem lékařů, kteří nejen svému oboru rozumí, ale také ve své práci nacházejí smysl a baví je.
Mohlo by vás zajímat
Vážené klientky a klienti, ve čtvrtek dne 15.6. 2023 budou naše pobočky GENNET Praha 1, GENNET Praha 7 i GENNET Liberec fungovat od 12:00 v omezeném provozu.
Vedoucí lékařka programu alergologie a klinické imunologie MUDr. Lenka Sedláčková se společně s MUDr. Janou Vydlákovou zúčastnily konference Drug Hypersensitivity…
Vážení klienti, v pondělí 8. května fungují naše kliniky v omezeném provozu pouze pro objednané pacienty. Děkujeme za pochopení.
Na konci dubna se v Lednici sešli top odborníci dětské gynekologie, aby sdíleli své zkušenosti. Jsme moc hrdí, že na 54. konferenci gynekologie dětí…