Blog

SARS-CoV-2 - Nejčastější otázky

24.04.2020

S aktuální situací kolem nového typu koronaviru SARS-CoV-2, vzniklo spoustu otázek, na které jsme se Vám snažili srozumitelně odpovědět. Pokud vás napadá nějaká další otázka, neváhejte se na nás obrátit

1. Chci začít léčbu, kdy to bude možné?

Pro pacienty z ČR nebo v ČR dlouhodobě žijící jsme kliniky otevřeli ke dni 14. 4. s tím, že v první fázi zahajujeme stimulace pacientek s vlastními oocyty a inseminace. Předpokládáme, že v květnu zahájíme přípravu pacientek na KET a léčbu darovanými oocyty.

2. Bojím se začínat léčbu teď, budete na mě mít pak čas? Může se stát, že bude léčba zastavena?

Provoz klinik jsme na několik týdnů pozastavili právě proto, abychom pacientům mohli garantovat dostupný kvalifikovaný personál, osobní péči a jistotu, že budeme schopni léčbu poskytovat. Samozřejmě, že v dnešní době musíme rizika spojená s Covid-19 zvažovat, ale aktuálně nevidíme důvod, proč by léčba měla být přerušena.

3. Co následuje po on-line konzultaci?

Po online konzultaci se další postup řídí lékařem zvolenou strategií. Ve většině případů bude následovat UZ vyšetření, spermiogram partnera a případně odběry krve (biochemie, genetika či imunologie), které určí příčinu neplodnosti. Na základě výsledků je páru navržena vhodná terapie a je možné zahájit léčbu. 

4. Co by se stalo, kdybych se během léčby nakazila?

Přestože je tato situace velmi málo pravděpodobná, musíme s ní počítat. Pokud byste měla klinické příznaky virózy (teplota, kašel, slabost, bolesti těla, ztráta chuti nebo čichu), budete vyzvána k návštěvě svého obvodního lékaře za účelem testování na koronavirus. Dle výsledku vyšetření (do 48 hodin) by při jeho pozitivitě byla léčba přerušena a odložena.

5. Jak bychom měli postupovat během nouzového stavu? Co můžeme udělat pro zvýšení šance na úspěšnou léčbu?

V první řadě si promyslete, zda léčbu raději o měsíc neodložit. Pokud se rozhodnete ji absolvovat nyní, užívejte vitamíny C a D, omezte kontakty s jinými lidmi a důsledně si dezinfikujte ruce po aktivitách, které mohou zvýšit riziko přenosu viru. Pokud máte jakékoli obavy nebo otázky, určitě je konzultujte se svým odborníkem na léčbu neplodnosti.

6. Mám nárok na 3. až 4. cyklus léčby na pojišťovnu, ale kvůli současné situaci ho nestihnu vyčerpat do věkového limitu 39. narozenin. Bude možné limit prodloužit?

Dle platné legislativy ČR není možné podstoupit léčbu hrazenou ze ZP po dovršení 39 let. Vzhledem k velmi nestandardní situaci je možné požádat vaši zdravotní pojišťovnu o výjimku, ale momentálně nemáme ze strany pojišťoven informace o plošném prodloužení věkového limitu. Případ bude vždy posuzován revizním lékařem příslušné ZP, ale výsledek vám bohužel nemůžeme garantovat.

7. Můj gynekolog doporučil teď léčbu odložit (NS) mohu přesto přijít na konzultaci i bez doporučení?

Ano, metody asistované reprodukce je možné podstoupit i bez doporučení vašeho registrujícího gynekologa.

8. Je možné si nechat embrya v těchto dnech zmrazit a využít je později?

Ano, strategie našich klinik v době pandemie Covid-19 s tímto postupem dokonce počítá. Ve většině případů plánujeme stimulaci, abychom eliminovali riziko klesající ovariální rezervy, s tím, že následně získaná embrya budou zmražena tzv. „freeze all“. Transfer embrya bude plánován, jakmile se epidemiologická situace v ČR zlepší.

9. Změní se kvůli současné situaci nějak hrazení péče? Budu muset více doplácet?

V žádném případě nepovede tato situace ke zvýšení ceny léčby. Naopak, naše kliniky dělají maximum pro to, aby byla léčba i v této těžké době pacientům nadále dostupná.


Mohlo by vás zajímat

Novinka
24.11.2022

Vážené klientky, vážení klienti, naše kliniky pro vás budou otevřeny následovně:  

Novinka
14.11.2022

Vážené klientky a klienti, z důvodu státního svátku ve čtvrtek  17. 11. 2022 bychom Vás rádi informovali, že provoz klinik je omezen pouze pro objednané. Děkujeme za pochopení, Váš GENNET

Světový den trombózy s klinikou GENNET
Novinka
26.10.2022

V rámci Světového dne trombózy, který celosvětově připadá na 13.10., kliniky GENNET nabídly zájemcům zdarma genetický test na vyšetření trombofilních mutací.…

Novinka
04.10.2022

Vážení klienti, rádi bychom vám oznámili, že ve dnech od 10. 10. 2022 – 14. 10. 2022 a následně od 31. 10. – 11. 11. 2022 bude mít MUDr. Viktor Vik dovolenou. MUDr. Jan Novák je do konce roku na stáži v Německu.