Blog

SARS-CoV-2 - Nejčastější otázky

24.04.2020

S aktuální situací kolem nového typu koronaviru SARS-CoV-2, vzniklo spoustu otázek, na které jsme se Vám snažili srozumitelně odpovědět. Pokud vás napadá nějaká další otázka, neváhejte se na nás obrátit

1. Chci začít léčbu, kdy to bude možné?

Pro pacienty z ČR nebo v ČR dlouhodobě žijící jsme kliniky otevřeli ke dni 14. 4. s tím, že v první fázi zahajujeme stimulace pacientek s vlastními oocyty a inseminace. Předpokládáme, že v květnu zahájíme přípravu pacientek na KET a léčbu darovanými oocyty.

2. Bojím se začínat léčbu teď, budete na mě mít pak čas? Může se stát, že bude léčba zastavena?

Provoz klinik jsme na několik týdnů pozastavili právě proto, abychom pacientům mohli garantovat dostupný kvalifikovaný personál, osobní péči a jistotu, že budeme schopni léčbu poskytovat. Samozřejmě, že v dnešní době musíme rizika spojená s Covid-19 zvažovat, ale aktuálně nevidíme důvod, proč by léčba měla být přerušena.

3. Co následuje po on-line konzultaci?

Po online konzultaci se další postup řídí lékařem zvolenou strategií. Ve většině případů bude následovat UZ vyšetření, spermiogram partnera a případně odběry krve (biochemie, genetika či imunologie), které určí příčinu neplodnosti. Na základě výsledků je páru navržena vhodná terapie a je možné zahájit léčbu. 

4. Co by se stalo, kdybych se během léčby nakazila?

Přestože je tato situace velmi málo pravděpodobná, musíme s ní počítat. Pokud byste měla klinické příznaky virózy (teplota, kašel, slabost, bolesti těla, ztráta chuti nebo čichu), budete vyzvána k návštěvě svého obvodního lékaře za účelem testování na koronavirus. Dle výsledku vyšetření (do 48 hodin) by při jeho pozitivitě byla léčba přerušena a odložena.

5. Jak bychom měli postupovat během nouzového stavu? Co můžeme udělat pro zvýšení šance na úspěšnou léčbu?

V první řadě si promyslete, zda léčbu raději o měsíc neodložit. Pokud se rozhodnete ji absolvovat nyní, užívejte vitamíny C a D, omezte kontakty s jinými lidmi a důsledně si dezinfikujte ruce po aktivitách, které mohou zvýšit riziko přenosu viru. Pokud máte jakékoli obavy nebo otázky, určitě je konzultujte se svým odborníkem na léčbu neplodnosti.

6. Mám nárok na 3. až 4. cyklus léčby na pojišťovnu, ale kvůli současné situaci ho nestihnu vyčerpat do věkového limitu 39. narozenin. Bude možné limit prodloužit?

Dle platné legislativy ČR není možné podstoupit léčbu hrazenou ze ZP po dovršení 39 let. Vzhledem k velmi nestandardní situaci je možné požádat vaši zdravotní pojišťovnu o výjimku, ale momentálně nemáme ze strany pojišťoven informace o plošném prodloužení věkového limitu. Případ bude vždy posuzován revizním lékařem příslušné ZP, ale výsledek vám bohužel nemůžeme garantovat.

7. Můj gynekolog doporučil teď léčbu odložit (NS) mohu přesto přijít na konzultaci i bez doporučení?

Ano, metody asistované reprodukce je možné podstoupit i bez doporučení vašeho registrujícího gynekologa.

8. Je možné si nechat embrya v těchto dnech zmrazit a využít je později?

Ano, strategie našich klinik v době pandemie Covid-19 s tímto postupem dokonce počítá. Ve většině případů plánujeme stimulaci, abychom eliminovali riziko klesající ovariální rezervy, s tím, že následně získaná embrya budou zmražena tzv. „freeze all“. Transfer embrya bude plánován, jakmile se epidemiologická situace v ČR zlepší.

9. Změní se kvůli současné situaci nějak hrazení péče? Budu muset více doplácet?

V žádném případě nepovede tato situace ke zvýšení ceny léčby. Naopak, naše kliniky dělají maximum pro to, aby byla léčba i v této těžké době pacientům nadále dostupná.


Mohlo by vás zajímat

Novinka
25.09.2023

Vážení klienti, v Den české státnosti ve čtvrtek 28. října fungují naše kliniky v omezeném provozu jen pro objednané pacienty. V pátek 29. září jsme tu pro Vás v běžné provozní době. Přejeme příjemný týden a krásný sváteční den, tým GENNET

Nabízíme nové termíny konzultací ambulance alergologie!
Novinka
21.09.2023

Vážení klienti, rozšířili jsme kapacity ambulance alergologie, a proto můžeme v GENNET Letná nabídnout termíny úvodních konzultací pro nové pacienty. V…

Zjistěte, jak jste na tom s plodností! Startuje akce Plodný říjen v GENNET
Novinka
21.09.2023

Toužíte v budoucnu po dětech, nebo Vás pouze zajímá, jak jste na tom s plodností?  Během celého října máte jedinečnou možnost ZDARMA podstoupit AMH test v…

Ohrožuje vás trombóza? Přijďte to zjistit na Světový den trombózy v GENNET!
Novinka
21.09.2023

Využijte jedinečnou příležitost nechat se ZDARMA otestovat na trombofilní mutace. Zjistíte tak, zda máte geneticky danou zvýšenou srážlivost krve, která může vést k…