Blog

Darovací program a krevní skupina

09.01.2017

Ve spojitosti s léčbou neplodnosti bychom chtěli objasnit několik mýtů ohledně krevních skupin dárců a příjemců.

„Spousta našich klientů, kteří plánují podstoupit darovací cyklus, věří tomu, že krevní skupina příjemkyně, tedy budoucí matky, a dárkyně vajíček se musí shodovat. Důvodem je fakt, že rodiče nechtějí, aby jejich dítě na základě krevní skupiny zjistilo, že je výsledkem léčby IVF“ říká Petra Hánová, manažerka zahraničního oddělení kliniky GENNET.

Tento předpoklad se však nezakládá na pravdě. Krevní skupina dítěte je ovlivněna jak krevní skupinou matky, tak otce, jak blíže vysvětluje vedoucí genetického programu kliniky GENNET, MUDr. Monika Koudová: „Krevní skupiny jsou určeny pomocí specifických bílkovin na povrchu červených krvinek – tzv. AB0 antigenů. Ty určují, zda máte krevní skupinu A, B, AB nebo 0. Jejich přítomnost je podmíněna geneticky – dítě je dědí od svých rodičů a tak je možné předvídat krevní skupinu dítěte, pokud známe krevní skupiny obou rodičů. Například pokud má otec krevní skupinu A a matka 0, tak dárkyně může mít kromě krevní skupiny 0 (shodné s matkou), také krevní skupinu A. Výslednou kombinací bude krevní skupina 0 nebo A, stejně jako by tomu bylo v případě spontánního otěhotnění partnerů.“

Jaké krevní skupiny mohou vzniknout kombinací krevních skupin rodičů, vidíme zde:

Matka / Otec 0 A B AB
0 0 0, A 0, B A, B
A 0, A 0, A 0, A, B, AB A, B, AB
B 0, B 0, A, B, AB 0, B A, B, AB
AB A, B A, B, AB A, B, AB A, B, AB
Kombinace krevních skupin

Kromě systému antigenů AB0 nesmíme zapomínat na tzv. Rh faktor. Přibližně 80% české populace má Rh faktor pozitivní (Rh +) a pouze 20% negativní (Rh -). Zjednodušeně lze dědičnost Rh systému vyjádřit takto:

Matka / Otec Rh + Rh -
Rh + Rh +, Rh - Rh +, Rh -
Rh - Rh +, Rh - Rh -
Dědičnost Rh systému

Tedy jen v případě, kdy mají oba rodiče negativní Rh faktor, tak jej bude mít negativní i jejich dítě. Ve všech ostatních případech může mít budoucí dítě Rh faktor jak pozitivní, tak negativní.

Mnoho žen má obavy o zdraví svého dítěte, pokud má dítě jiný Rh faktor než matka. K této problematice se vyjádřil vedoucí lékař oddělení IVF na klinice GENNET, MUDr. Tomáš Čepelák.

„Těhotná žena, která je Rh negativní, je při pravidelných kontrolách u svého ošetřujícího gynekologa sledována na hladinu protilátek proti antigenu D, který může být na červených krvinkách plodu. Tyto červené krvinky plodu mohou za určitých situací proniknout do krevního oběhu matky a vyvolat tvorbu protilátek proti antigenu D. K zabránění tvorby těchto protilátek je těhotné ženě preventivně aplikována příslušná dávka imunoglobulinu. Tento postup je dodržován vzhledem k tomu, že v těhotenství není znám Rh faktor plodu.
Po porodu, je-li novorozenec Rh pozitivní, je matce opět aplikován imunoglobulin, abychom zabránili potížím v případných dalších těhotenstvích. Je-li novorozenec Rh negativní, pak není nutné imunoglobulin aplikovat.
Ze závěrů odborníků z oblasti genetiky a IVF vyplývá, že při výběru vhodné dárkyně vajíček není limitace její krevní skupinou tak výrazná a je nutné znát také krevní skupinu partnera. V rámci darovacího programu na klinice GENNET nabízíme našim klientům výběr z rozsáhlé databáze dárkyň. Samotný výběr dárkyně pak vychází z požadavku daného páru při zachování kompatibility jejich krevních skupin.“

Ze závěrů odborníků z oblasti genetiky a IVF vyplývá, že při výběru vhodné dárkyně vajíček není limitace její krevní skupinou tak výrazná a je nutné znát také krevní skupinu partnera. V rámci darovacího programu na klinice GENNET nabízíme našim klientům výběr z rozsáhlé databáze dárkyň. Samotný výběr dárkyně pak vychází z požadavku daného páru při zachování kompatibility jejich krevních skupin.


Mohlo by vás zajímat

Blog
11.05.2022

Asistovaná reprodukce, jako medicínský obor, jde velmi rychle dopředu a objevují se nové metody a přístupy v rámci léčby, které nám pomáhají držet vysokou míru úspěšnosti léčby pro naše pacienty. Jelikož se často dotazujete na informace ohledně speciálních metod selekce spermií, které na klinice nabízíme a na rozdíly mezi nimi, poprosili jsme Vedoucího laboratoří IVF – Ing. Radomíra Křena, Ph.D., zda by nám metody mohl detailně přípravit i v rámci historického vývoje. 

Novinka
13.04.2022

Vážené klientky a klienti, rádi bychom Vás informovali o otevírací době během velikonočních svátků.

Novinka
09.03.2022

Vážení klienti,  rádi bychom vám oznámili, že ve dnech 14.3.2022 - 18.3.2022 bude ordinace urologie z důvodu dovolené uzavřena.   

Pomáháme Ukrajině
Novinka
01.03.2022

S velkými obavami sledujeme válečnou situaci na Ukrajině, která čelí nevyprovokované ruské agresi. V srdcích a myšlenkách jsme s ukrajinským národem,…